szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kijavították a júniusi beázás okozta károkat, kibővítették a múzeum esőcsatornarendszerét és megerősítették a tető szigetelését. A raktárban megázott képeket is restaurálták.

A hétvégén, több mint három hónap után újranyitják a Szépművészeti Múzeum Román Csarnokát. A helyiséget június közepén kellett lezárni, mert a múzeum beázott a nagy esőben, és károsodott a falfelülete. A károkat a múzeum korábbi, 15 milliárd forintba kerülő felújítását végző cég garanciális munka keretében javította.

A beázás érintette a csarnok alatti lévő műtárgyraktárt is, ahol 30 festmény ázott meg az 1500 közül. A múzeum szerint egyik sem szenvedett maradandó károsodást, mostanra restaurálták is őket.

Beázott a 15 milliárdból felújított Szépművészeti Múzeum

Több tucat mélyebben fekvő ponton öntötte el a fővárost a víz a vasárnapi felhőszakadás miatt. Néhány óra alatt a júniusi teljes csapadékmennyiség majdnem fele hullott le, és ez nem egyedülálló. Ahogy az sem, hogy a hirtelen jött csapadék nem tud elfolyni.

A júniusi beázás okainak feltárására az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.-t (ÉMI) kérték fel, ami megállapította, hogy a vihar következtében

a városi közcsatorna-hálózat telítődött, a Dózsa György úton lévő vízelvezetőkből visszaáramlott a csapadékvíz, elöntötte az utcát és túlnyomás alakult ki a közcsatorna-hálózatban. Ez a terhelés nagymértékben csökkentette az épület csapadékvíz-elvezetésének hatékonyságát és beázásokat eredményezett.

A szakértők ezért azt javasolták, hogy bővítsék az épület esőcsatornáinak a kapacitását, és erősítsék meg a tető szigetelését. A múzeum szerint az átalakításokat – ugyancsak garanciában – már el is elvégezte a kivitelező.

A Román Csarnokot – amelyet a II. világháborút követően több mint 70 évig nem láthatott a nagyközönség – három évig tartó felújítást követően 2018-ban nyitották meg, azóta több mint félmillió látogató csodálta meg a különleges szépségű termet.

Az emlékezetes júniusi eső számos helyen okozott károkat a fővárosban, mert mint kiderült, a városi csatornarendszert annak idején nem ezekhez a klímaváltozással együtt járó özönvízszerű esőkhöz méretezték.